Menu Zamknij

5 sposobów na przyspieszenie smartfonu i dłuższy czas pracy baterii

Przyspieszenie smartfonu i dłuższy czas pracy baterii

Dzisiejszy wpis umożliwi Ci przyspieszenie smartfonu w prosty sposób i w krótkim czasie. Nastąpi poprawa bez stosowania śmieciowych aplikacji, bez instalacji podejrzanego oprogramowania. Te pięć kroków wykonasz w około pięć minut, aby zaraz cieszyć się większym komfortem pracy z urządzeniem. 


1. Wyłącz zbędne animacje:

Aby ograniczyć animacje interfejsu, potrzebujesz dostępu do opcji programistycznych. Aby uzyskać dostęp, znajdź w ustawieniach „informacje o telefonie”. W tym menu musisz znaleźć „numer kompilacji” lub „numer wersji”. Teraz wystarczy kilka razy nacisnąć ów obszar — gotowe! W ustawieniach telefonu powinna pojawić się nowa zakładka: „opcje programistyczne”. 

UWAGA! Nie warto grzebać w tych ustawieniach na własną rękę, bo można sporo namieszać! Wykonaj tylko kroki podane poniżej.

opcje programistyczne

Po znalezieniu opcji programistycznych (bezpośrednio na dole ustawień, w zakładce „ustawienia dodatkowe” lub „system”), znajdujemy trzy opcje:

  • Skala animacji okna
  • Skala animacji przejścia
  • Skala długości animacji

Każdą z opcji ustawiamy na „Animacja wyłączona”. Gotowe! Przyspieszenie smartfonu powinno być od razu odczuwalne. Zawsze możesz tutaj zajrzeć ponownie i przywrócić ustawienia animacji. 


2. Odinstaluj nieużywane aplikacje:

Pozornie prosta czynność, a jednak jedna z najważniejszych w dzisiejszym zestawieniu. Usunięte aplikacje przestaną zajmować pamięć, zużywać zasoby w tle i drenować baterię. Nawet, jeśli nie używasz jakichś aplikacji, one z reguły wciąż działają w tle, poza Twoją kontrolą. 

aplikacje

Często może się okazać, że masz kilka aplikacji do tych samych zadań. Tym bardziej powinno się usuwać takie programy. Aplikacji systemowych nie usuniesz bez dostępu root, jednak część z nich możesz po prostu wyłączyć. Zamiast przycisku „odinstaluj”, znajdziesz przycisk „wyłącz”. Instalatory ich bazowej wersji wciąż zostaną w pamięci urządzenia, jednak same aplikacje nie będą już działać w tle i zużywać prądu.


3. Rozważ aplikacje alternatywne:

Jeśli nie wyciągasz telefonu jak na rozkaz, za każdym razem, gdy dostajesz powiadomienie, być może wersja Lite wystarczy jako alternatywa np. Facebooka i Messengera. 

przyspieszenie smartfonu

Jeśli używasz aplikacji pogody, może powinieneś ją usunąć? Wystarczy dotknąć ikonę mikrofonu na pasku wyszukiwania i powiedzieć np. „pogoda Warszawa”. Wyświetlą się wtedy naprawdę miarodajne wyniki z podziałem na dni i godziny, a Ty odciążysz swój smartfon.

Jeśli nie musisz używać Messengera w ogóle, rozważ przeniesienie się do aplikacji Signal. Jest to najbezpieczniejsza aplikacja do czatowania z bliskimi, a żaden Telegram, ani Wickr Me nie dorównują jej w najmniejszym stopniu. W trosce o bezpieczeństwo,  o szybki oraz sprawny telefon – Signal nie ma sobie równych.


4. Dobrze zaplanuj swój ekran startowy

Ekran startowy jest czymś w rodzaju oddzielnej aplikacji, którą domyślnie zarządza aplikacja producenta telefonu lub bazowy launcher Androida — „program uruchamiający”. Wkrótce opowiemy o tym, jak pięknie zaprojektować swój własny ekran startowy, a możliwości są wręcz nieograniczone. Dziś jednak skupmy się na optymalizacji domyślnego launchera.

Ogólna zasada jest taka, aby używać jak najmniej widgetów oraz osobnych ekranów. Widget dużego zegara jest naprawdę elegancki, jednak nasz telefon i tak wyświetla aktualną godzinę w rogu. Funkcjonalności nam taki widget nie dodaje, a jednak zużywa baterię i moc obliczeniową. Oczywiście to niedużo, ale kilka widgetów na raz w skali jednego cyklu baterii już robi różnicę. Tą samą zasadę można zastosować do ilości ekranów startowych. Najlepiej będzie pogrupować aplikacje w foldery i umieścić je na jednym ekranie. Można też korzystać z szuflady z aplikacjami lub w ostateczności widgetu z wyszukiwaniem.

ekran startowy

Jeśli masz kilka ekranów startowych, zawalonych ikonami, widgetami z zegarem, pogodą, kalendarzem i innymi „bajerami”, to bez wątpienia po wprowadzeniu powyższych zmian komfort korzystania z urządzenia wzrośnie.


5. Zrezygnuj z aplikacji do czyszczenia i przyspieszania urządzenia. Rozważ rezygnację z dodatkowego oprogramowania antywirusowego.

Tak, dokładnie. Dodatkowe oprogramowanie tego typu zazwyczaj pogarsza sprawę. Takie aplikacje działają nieustannie w tle, wykonując skany, zużywając baterię i obciążając podzespoły. Ich zadaniem jest wprowadzić zmiany, potem powinny się wyłączyć i nie przeszkadzać. Tak niestety nie jest, więc są one zazwyczaj tylko zbędnym balastem.

Pomocnym może okazać się fakt, że większość smartfonów ma wbudowane aplikacje do takich zadań. Zawsze będą one lepszym wyborem, bo są dopasowane stricte pod dane urządzenie (a nie jak aplikacje zewnętrzne — pod wszystkie, czyli tak naprawdę pod żaden). Zazwyczaj i tak nie da się ich usunąć, więc tym bardziej są rozsądnym wyborem. Jak widać na poniższej grafice, są zintegrowane fabrycznie z każdym telefonem.

zbędne aplikacje

Co do aplikacji antywirusowych, to zazwyczaj one też po prostu niepotrzebnie zużywają zasoby. Bezpieczeństwo powinny nam zapewnić najnowsze aktualizacje oprogramowania oraz minimum rozsądku przy korzystaniu z Internetu. Wystarczy poświęcić pięć minut na dowolny poradnik, czego unikać i w co nie klikać i voila — gotowe!

Jesteśmy bezpieczni, a nasz smartfon nie potrzebuje zbędnego oprogramowania. Takie aplikacje często nam się wciska, a w szczególności do laptopów w elektromarketach. Cały myk polega na tym, że darmowa alternatywa okazuje się lepszym rozwiązaniem, niż płatne programy, których producent płaci sprzedawcom za reklamę. Tematowi ochrony przed wirusami poświęcimy na pewno w przyszłości niejeden post, na dziś jednak wystarczy nam to, co wyżej. 

Przyspieszenie smartfonu i optymalizacja baterii

Używając domyślnego oprogramowania do optymalizacji systemu, osiągniemy bardzo dobre rezultaty. Jakikolwiek „menedżer telefonu” i inne aplikacje od producenta to coś, czego powinniśmy używać na co dzień. Ręczne usuwanie nieużywanych aplikacji i czyszczenie pamięci również jest istotne. Stare zdjęcia i memy, milion zbędnych zrzutów ekranu… Usuwanie tego wszystkiego na bieżąco, to nie taki duży problem, jeśli wejdzie to w nawyk.

Dziś przedstawiliśmy pięć najprostszych rozwiązań — w najbliższym czasie przedstawimy kolejne pięć, już mniej oczywistych sposobów na przyspieszenie smartfonu. Dziękujemy za lekturę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *