Menu Zamknij

Jesteśmy dziećmi gwiazd – i to dosłownie!

Jesteśmy dziećmi gwiazd!

Każdy z nas słyszał choć raz w życiu takie sformułowanie. Co byś zrobił(a), gdyby okazało się, że tak naprawdę masz miliardy lat i jesteś wieczna/y? Brzmi to jak fantastyka, jak jakieś new-age, albo paranaukowe bredzenie samozwańczego guru na YouTube. Jednakże, to wszystko jest prawdą i co więcej, zostało udowodnione dawno temu, stanowiąc dziś najprawdziwszy naukowy konsensus. Jesteśmy dziećmi gwiazd i jesteśmy tak starzy, jak sam Wszechświat. 

O co tu chodzi?!

Czy wiesz jak powstają pierwiastki? Najlżejsze z nich, wodór i hel, posiadające odpowiednio jeden i dwa protony w jądrze atomowym, powstały najwcześniej, kiedy niecałe 13.8 miliarda lat temu uformowała się materia. Razem stanowią aż 98 procent masy wszystkich pierwiastków we Wszechświecie.

Pierwiastki o wyższej liczbie atomowej powstają we wnętrzu gwiazd, podczas fuzji termojądrowej, a także podczas wybuchów supernowych. To właśnie gwiazdy, takie jak nasze Słońce, tworzą cięższe pierwiastki i tylko tam mogą one powstawać. My, ludzie, również nie potrafimy tworzyć pierwiastków tak, jak robią to gwiazdy (pomijamy tutaj oczywiście miejsca takie jak Lawrence Berkeley National Laboratory w USA. Co prawda tworzone są tam nowe jądra atomowe, lecz ich trwałość jest znikoma, a potrzebna do tego energia jest ogromna).

Twoje ciało to naprawdę ogromna liczba atomów. 7×1027, czyli w zapisie dziesiętnym: 7,000,000,000,000,000,000,000,000,000. Życie oparte jest na węglu, który stanowi podstawowy szkielet wszystkiego, z czego składają się Twoje komórki, a także związki chemiczne, z którymi one pracują. Tlen, żelazo, magnez, azot, wapń, fosfor, siarka, sód, chlor… Przynajmniej 60 różnych pierwiastków buduje Twój organizm.

I wszystkie one powstały miliardy lat temu, w jądrach gwiazd!

Tak, dokładnie tak. Jesteśmy dziećmi gwiazd! Materia krąży we Wszechświecie, a atomy, z których się składasz, składały się kiedyś na ciało kogoś innego. Absolutnym faktem jest, że niektóre z „Twoich” atomów należały kiedyś do Napoleona Bonapartego! Inne były składowymi ciała Alberta Einsteina, a także Józefa Stalina, czy Arystotelesa i Michała Anioła. Co więcej, wszystkie te atomy mają już miliardy lat i powstały w jądrach gwiazd, które „umarły” miliardy lat temu. Z materii rozrzuconej w Kosmos przez umierające gwiazdy powstało m.in. Słońce i jego planety, w tym Ziemia. Ziemia była następnie bombardowana milionami meteorytów pochodzących z różnych zakątków naszej galaktyki i zawierających kolejne porcje pierwiastków!

Jesteśmy dziećmi gwiazd i jak widać, bardzo łatwo obronić tę tezę. To, jak powstają pierwiastki i jak powstał Układ Słoneczny to naukowy fakt, którego nie sposób podważyć. Co ciekawe, jako ludzkość odkryliśmy te fakty stosunkowo niedawno, biorąc pod uwagę, że podobną narrację prowadzili już starożytni mędrcy.

Jesteśmy dziećmi gwiazd, czyli wierzenia i filozofie

Motyw opisywany w dzisiejszym artykule łączy się z wieloma wierzeniami i filozofiami na przestrzeni dziejów. Krąg życia, wspólne, pierwotne źródło wszystkiego, Absolut, buddyjska pustka i brak esencjonalnej formy, Siunjata, Anatman, czy nawet reinkarnacja! Atomy naszego ciała nieustannie się zmieniają, a po śmierci wrócą do natury, gdy ciało przestanie istnieć. W przyszłości będą składać się na organizmy innych ludzi, zwierząt, roślin, grzybów, czy nawet mikroorganizmów. Czy można określić taki cykl lepiej, niż właśnie słowem „reinkarnacja”?

Wszystkie starożytne wierzenia i filozofie mają więcej sensu, niż się nam wydaje. To nasze zachodnie rozumowanie odbiera im sens, próby przetłumaczenia na nasz język i dopasowywanie ich pod „naszego” osobowego stwórcę Wszechświata. Zazwyczaj wszelakie opisy filozofii np. buddyzmu w polskim Internecie nie mają nic wspólnego z buddyzmem. Mowa jest tam o reinkarnacji, o tym, że nasza dusza odradza się w ciele innego stworzenia… Sęk w tym, że podstawowymi doktrynami buddyzmu są Siunjata i Anatman, stanowiące o tym, że nie ma żadnej indywidualnej duszy. Nie ma się co odrodzić, bo nie ma nic, co by miało wieczną formę i własną esencję i nie było jedynie chwilowym przejawieniem.

Sprzeczności tutaj jest mnóstwo, bo niestety nie rozumiemy tych systemów i spaczyliśmy ich definiowanie w naszym, zachodnim świecie. W każdym razie, jesteśmy dziećmi gwiazd i jesteśmy w zasadzie jednym ciałem, dzieląc się atomami naszych ciał z pozostałymi istotami. Jeśli by tak zdefiniować reinkarnację, to jak najbardziej, podlegamy jej wszyscy!

Podsumowanie

Wszechświat jest piękny i ciekawy, a nauka nie musi być nudna! Otwierając się na wiedzę, po pewnym czasie nie możemy już przestać. Ciężko wyjść z podziwu, zauważając majestatyczność i urok Wszechświata, co rusz dowiadując się takich faktów, jak te, dziś tu przedstawione. Być może edukacja szkolna nie zaciekawiła Cię w najmniejszym stopniu, a Twoi nauczyciele nie spełnili swojej roli. Zdarza się tak niestety bardzo często. Na szczęście nie zmienia to faktu, że nauka może być jedną z najlepszych przygód w życiu człowieka – nigdy nie jest za późno! Jeśli dzisiejszy wpis Ci się spodobał, to możesz obserwować nasz profil na Facebooku – kliknij tutaj. Wpadaj po więcej materiałów, kiedy zechcesz! Niedługo przygotujemy obszerny spis najciekawszych i najbardziej rzetelnych źródeł popularnonaukowych na serwisie YouTube. Dziękujemy Ci za lekturę dzisiejszego materiału i mamy nadzieję, że uda nam się Ciebie zaciekawić jeszcze nieraz.

Źródła

The chemistry in circumstellar envelopes of evolved stars: Following the origin of the elements to the origin of life
Synthesis of the elements in stars: forty years of progress
Nuclear Physics of Stars
Human Body Composition: Advances in Models and Methods

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *