Menu Zamknij

To być może Twój największy życiowy błąd – F.A. #3

To być może Twój największy życiowy błąd.

Dzisiaj opowiem Ci o prawdopodobnie jednej z najważniejszych rzeczy w Twoim życiu. Większość z nas ma to w poważaniu na co dzień, ale nie zmienia to faktu, że rzecz dotyczy każdego z nas. Pozwól, że poprowadzę Cię przez pewien proces myślowy i podam kilka przykładów.


Auto-sabotaż i efekt Placebo

Na uśmiech automatycznie reagujemy uśmiechem, wyczuwamy emocje i intencje drugiego człowieka. „Zarażamy” się ziewaniem, nawet, gdy widzimy je w tle u kogoś i świadomie nie zauważamy. Odpowiadają za to tzw. neurony lustrzane. Częściowo te same obszary Twojego mózgu są aktywowane zarówno, gdy wykonujesz jakąś czynność oraz gdy obserwujesz wykonywanie jej. Jesteśmy bardzo skomplikowanymi organizmami i mimo ogromnego rozwoju, nadal w pełni nie rozumiemy, jak działamy.

Z pewnością słyszałaś(eś) o efekcie Placebo. Tworząc odpowiednio duże oczekiwania i pewność wobec jakiegoś rezultatu, poniekąd go wywołujemy. Nieświadomie łykając tabletkę bez substancji aktywnej, jednak wierząc, że ona tam jest i zadziała, odczuwamy realny efekt (np. zmniejszenie bólu). Wyobraź sobie, że działa to także w drugą stronę: przekonując samych siebie o braku działania czynności lub substancji X, sprawiamy, że rzeczywiście na nas nie wpływa.

Medytacja pomaga uporządkować umysł i istnieją niepodważalne dowody na jej dobroczynny wpływ na organizm i psychikę. Żeń-szeń odpowiednio stosowany spowalnia neurodegenerację i wspomaga sprawność umysłową na co dzień. Szczera rozmowa z kimś bliskim, nawet, gdy nie dowiadujecie się nic nowego, rozładowuje stres i naprawdę jest potężnym filarem sprawnego umysłu.

Odwrotny efekt Placebo przeszkadza powyższym działać. Oczekiwanym rezultatem jest właśnie brak rezultatu – w tę stronę również  to działa. Oczywiście, wśród suplementów diety znajdziemy mnóstwo badziewia. Prawdą jest również, że same rozmowy z bliskimi Ci życia nie ułożą. Ale nie o to chodzi! Chodzi o synergię. Synergię wszystkich składowych Ciebie.


Kilka faktów o Tobie

To wszystko jest bardzo trudne i może być bolesne. Wszystko, co robisz, myśli, słowa, reakcje, decyzje, zachowanie, nawyki i fobie… wszystko. Cała(y) Ty. To wszystko jest możliwe, dzięki komórkom naszego organizmu, tworzącym działające struktury, oraz przede wszystkim sprawnej komunikacji wewnątrz. Komunikacja Twojego mikrokosmosu polega między innymi na wysyłaniu sygnałów różnymi mediatorami, hormonami i neuroprzekaźnikami. Jednym z nich jest acetylocholina. Rozpatrzmy pewien przykład:

Blokując pewne jej białka receptorowe, możemy pozbawić kogoś możliwości poruszania się. Wykorzystuje się w tym celu m.in. rokuronium, przy poważnych operacjach. Blokując inne białka receptorowe tej samej substancji, wprowadzamy ją w stan majaczenia i halucynacji. Osoba taka nie wie gdzie jest, często też kim jest, nie wie co robi i zazwyczaj później prawie nic nie pamięta. Ten efekt uzyskujemy przy zastosowaniu np. alkaloidów tropanowych bieluni dziędzierzawej. Hej, więcej o neuronach, neuroprzekaźnikach i tego typu sprawach poczytasz i zrozumiesz klikając tutaj.

Tak, to prawda. Twoje maluteńkie komórki wysyłają między sobą acetylocholinę, niby nic wielkiego, coś małego się dzieje… Blokujemy sygnał – masz delirium i majaczysz. Te białka zawsze w Tobie były i zawsze będą, a acetylocholina tam była, jest i będzie. Pomyśl teraz, jak mogą działać częściowe zaburzenia, małe zmiany! Nadmiar lub niedobór białek receptorowych, trudności z syntezowaniem ACh i wiele innych.

Tak, „niestety”, dobrze rozumiesz. Małe zmiany w tych malutkich komórkach to zmiany Ciebie na co dzień. Takich mechanizmów jak układ cholinergiczny są w Tobie tysiące różnych. R Ó Ż N Y C H. Nie odczuwasz tego świadomie, ale mnóstwo takich składowych ma wpływ na wszystko. Jesteś bardzo skomplikowanym organizmem. Jesteś cudem, ale ten cud trzeba pielęgnować. Powoli zachodzić mogą zmiany, takie jak:

  • stajesz się mniej szczęśliwa(y) na co dzień
  • Twoje reakcje są coraz bardziej automatyczne i mechaniczne
  • bez przerwy coś Cię trapi, drażni, wścieka albo gnębi
  • dni mijają bardzo szybko, a Ty nadal jesteś daleko od swojego celu…
  • …albo nawet nie masz celu

Nie ma sensu się oszukiwać, wystarczy już. Nie unikniesz tego, że jesteś człowiekiem i działasz, jak działasz. Tak nas stworzyła natura albo jakiś wyższy byt. Brak akceptacji i wyparcie nie sprawią, że te mechanizmy przestaną działać. Czy nie jest tak, że praca, obowiązki, sen, jedzenie i media zajmują nam już tyle czasu, że nie mamy już planów, marzeń, dążeń, aspiracji i ambicji? Czy nasze życie stało się szare, wtórne i zautomatyzowane..?


Bagatelizowanie zdrowia psychicznego

Cóż, u każdego postępuje to w mniejszym, lub większym stopniu. Powoli stajemy coraz mniej sprawni umysłowo, coraz mniej obecni, aż w końcu grzybiejemy i dobija nas starość. Udawanie, że tak nie jest, niczego nie zmienia. Naprawdę warto zrozumieć i zaakceptować swoją naturę. Rozwój jest naturalnym, następnym etapem i powinniśmy wykorzystywać osiągnięcia nauki do spowolnienia procesów starzenia i zachowania sprawności umysłowej. Nie powinniśmy robić tabu ze zdrowia psychicznego, bo wszyscy mamy pewne zaburzenia.

Zatem co z tego wszystkiego wynika? Ignorując zdrowie psychiczne pozwalamy rozwijać się błędom świadomości, pętlom, otępieniu i ogłupieniu i wielu innym problemom. Natomiast ludzie z różnymi chorobami i zaburzeniami są wyśmiewani, uznawani za „gorszych” lub, co najgorsze, bagatelizuje się ich problemy tekstami typu „wystarczy wziąć się w garść”. Co więcej, zaprzeczając działaniu rzeczy, które mogą nam pomóc, sprawiamy, iż faktycznie one nie działają. Jak widać, na wielu płaszczyznach sabotujemy siebie samych i innych ludzi. Bagatelizowanie zdrowia psychicznego i zaprzeczanie zweryfikowanym faktom to być może Twój największy życiowy błąd.

Kluczem do rozwoju jest wiedza i edukacja. Ucząc się o jakichś aspektach swojego organizmu i psychiki, nabieramy zrozumienia i akceptacji własnej natury. Rozwiązuje to problem braku wiary w działanie jakiejś rzeczy, bowiem zyskujemy co do tego absolutną pewność. Nie ignorujemy problemu ani nie błądzimy we mgle, ale świadomie widzimy w czym jest problem i aktywnie poszukujemy rozwiązania. Ucząc się, wspieramy również inne osoby, stajemy się bardziej tolerancyjni i wyrozumiali, podnosząc małymi krokami jakość życia w społeczeństwie.

Jeśli dowiedziałaś(eś) się czegoś nowego o sobie i udało się nam zwrócić Twoją uwagę na coś istotnego, to mamy dla Ciebie propozycję. Przynajmniej raz w tygodniu poruszamy na łamach naszego bloga kwestie zdrowia psychicznego i działania ludzkiego organizmu. Poszerzysz zakres swojej wiedzy i będziesz mógł(a) podzielić się nią z bliskimi.


Źródła

Christian Keysers – Mirror Neurons
Rocuronium Continuous Infusion for Profound Neuromuscular Blockade: A Systematic Review and Meta-analysis
Acute behavioral effects of deliriant hallucinogens atropine and scopolamine in adult zebrafish
The Evolutionary Origins of Hormones, Neurotransmitters, and Other Extracellular Chemical Messengers — Implications for Mammalian Biology
Cognitive problems in the elderly.
Randomized Placebo-Controlled Placebo Trial to Determine the Placebo Effect Size
The role of learning in nocebo and placebo effects
Contagious yawning and the brain

2 komentarze

  1. Pingback:Witamina D3 - prawdy, mity i niejasności - W prostym zwierciadle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *